22 maj 2020

Chroniczny brak energii a niedoczynność tarczycy

Nie na darmo o tarczycy mówi się ostatnimi czasy coraz…

Blog dla kobiet - dietetyka hormonalna

Starasz się wysypiać, uprawiać sport i odpoczywać, a dalej ciągle brakuje Ci energii, jesteś chronicznie zmęczona i masz osłabiony nastrój?  Jednym z powodów takiego stanu może być problem z tarczycą, która to wywiera ogromny wpływ na to, jak się czujemy i ile mamy energii. Obecnie, problem ten dotyka ogromną ilość kobiet i jest mocno związany ze stylem życia, jaki prowadzimy oraz dietą i sposobem naszego odżywiania. Poza osłabieniem i zmęczeniem, objawy często towarzyszące nieodpowiedniej pracy tarczycy to również:

  • uczucie zimna,
  • wypadanie włosów,
  • problemy z jelitami,
  • pogorszony stan cery – sucha skóra,
  • stany depresyjne.

Nie na darmo o tarczycy mówi się ostatnimi czasy coraz więcej. Rosnące statystyki osób z niedoczynnością to w ogromnej mierze tylko konsekwencja nieodpowiednich zabiegów żywieniowych czy zachwiania rytmu dobowego. Oczywiście w grę wchodzą również czynniki genetyczne, ale one również aktywowane są często poprzez czynniki środowiskowe.

Słysząc diagnozę „niedoczynna tarczyca” najczęściej kończy się to tylko przypisaniem Letroxu bądź Euthyroxu oraz manewrowaniem dawkami według potrzeb i kontrolnych wyników. Zachęcam Cię jednak do spojrzenia głębiej w problem i podjęcia próby znalezienia jego źródła oraz optymalizacji działania gruczołu tarczowego. Być może uda się obniżyć dawkę leku lub całkowicie zrezygnować z farmakologii.

Jak wcześniej wspomniałem, styl życia i sposób żywienia mocno wpływają na pracę tarczycy.

CO WIĘC MA NA NIĄ NAJWIĘKSZY WPŁYW?

Niedobory witaminowo-mineralne

Niesamowicie pomijany temat i rzadko kiedy sprawdzany, a szkoda, bo odgrywają ogromną rolę w syntezie hormonów tarczycy i ich funkcjonowaniu. Niedobory cynku, selenu czy żelaza to silny czynnik promujący powstawanie niedoczynności. Potrzebne są one dla działania enzymów katalizujących reakcję syntezy T4 i T3, działania receptorów czy wydzielania TSH.

Wysoki estrogen

To bardzo ważny czynnik, na który niestety rzadko się spogląda. Wysoki estradiol potrafi namieszać i zablokować działanie hormonów tarczycy. Duży wpływ na jego wzrost ma nadmierna ilość tkanki tłuszczowej, nadwaga, przyjmowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej, ale również zaburzenia jego metabolizmu. W aspekcie jego degradacji ogromną rolę odgrywają jelita i odpowiednia dieta. Warto przemyśleć podaż warzyw bogatych w siarkę, magnez czy zadbanie o mikrobiote jelit.

Niski poziom progesteronu

Katalizuje działanie enzymów odpowiadających za syntezę hormonów tarczycy, co przekłada się na sprawną ich syntezę.

Obciążenia wątroby i jelit

Proces konwersji T4 do T3 zachodzi między innymi w jelitach oraz wątrobie. W momencie, kiedy mamy problem z florą jelitową, trawieniem, wzdęciami, zaparciami czy biegunkami jest to jeden z czynników do zaadresowania. To samo tyczy się wątroby – obciążona praca jej oraz woreczka żółciowego to bardzo ważny czynnik. Nadmiar alkoholu, dieta bogata w przetworzone produkty, mała ilość antyoksydantów i tłuszcze trans silnie obciążają ich pracę.

Anemie

Brak żelaza i dostępności do odpowiedniej ilości tlenu to strata dla wszystkich komórek. Tarczyca również ich potrzebuje. Anemie najczęściej powstają z niedoborowej diety, upośledzenia procesów trawienia i działania układu żołądkowo-jelitowego.

Niskokaloryczne diety

Jedna z częstszych przyczyn. Nie będę się tu rozpisywał o adaptacjach metabolicznych, ale zbyt niska podaż energii będzie upośledzała procesy konwersji oraz syntezę samych hormonów. Żegnajcie diety głodówkowe!

Nadmiar aktywności fizycznej w stosunku do podaży energii

Nie ma nic głupszego niż wchodzenie w duże deficyty kaloryczne połączone z bardzo ciężkimi treningami. Ta przyczyna często pojawia się u kobiet próbujących planów typu „schudnij 10 kg w tydzień”. Zasmucę Cię – nie da się tak 🙂 To również wiąże się z adaptacjami metabolicznymi.

Stres

Czynnik uniwersalny, chyba do wszystkiego. Brzmi jak wyświechtany frazes i niby każdy to wie, a nic z tym nie robi. Szkoda, że większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie kaskady hormonalno-biochemiczne powoduje. Potrafi wyrządzić ogromne szkody. Blokuje konwersje hormonów, co przekłada się na ich spadek oraz jest silnym czynnikiem aktywacyjnym chorób z autoagresji.

Stres oksydacyjny, stany zapalne i prozapalna dieta

Niedobory antyoksydantów i stany zapalne skutecznie zmniejszają wrażliwość komórek na hormony, ale również osłabiają ich syntezę.

Niewyrównana gospodarka glukozowo-insulinowa

Podstawa do zaadresowania przy niedoczynności. Zarówno hipoglikemie, jak i hiperglikemie będą powodowały problemy. Nadmiar cukru to glikacja i stany zapalne, a hipoglikemie to dodatkowa stymulacja nadnerczy i wyrzut kortyzolu co potęguje czynniki stresowe.

Hiperprolaktynemia

Blokuje działanie przysadki oraz spadek estrogenów i progesteronu. Progesteron katalizuje działanie peroksydazy tarczycowej sprzęgającej monojodotyrozyne i dijodotyrozyne w T3 i T4.

Choroba Hashimoto

Jeden z najczęstszych powodów niedoczynności tarczycy. Jest to choroba autoimmunologiczna – przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy. Diagnostyka opiera się na badaniu przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie, peroksydazie tarczycowej oraz badaniu USG.

Wysoka ekspozycja na metale ciężkie

Niektóre metale ciężkie (np. lit) mogą wypierać jod z tarczycy czy nasilać stany zapalne oraz blokować cykl Krebsa, który jest kluczowy dla produkcji energii. Ołów, rtęć i kadm wpływają również negatywnie na procesy metylacji. Rzadko sprawdzany czynnik, jednak może mieć spory wpływ na funkcjonowanie gruczołu tarczowego.


HORMONY TARCZYCY wpływają na neuroprzekaźniki (co warunkuje nasz nastrój), tempo metabolizmu, libido, produkcję energii i procesy wzrostowe.  Dlatego regulacja jej pracy jest dla nas taka ważna.  Ważne jest, że wyżej wymienione czynniki mogą wpływać również jeden na drugi, co często powoduje błędne koło, dlatego tak ważne jest zaadresowanie źródłowej przyczyny powodującej problemy z tarczycą. Czynników, które mogą ingerować w pracę gruczołu tarczowego jest zdecydowanie więcej, ale te wcześniej wspomniane zdecydowanie najczęściej powodują te problemy.

JEŚLI CHCESZ:

  • dowiedzieć się jak polepszyć proces konwersji T4 do T3;
  • jak zwiększyć ilość wytwarzanych hormonów Tarczycy;
  • zadbać również o inne hormony;
  • dowiedzieć się jak postępować w PCOS;
  • jak radzić sobie z insulinoopornością czy wysoką prolaktyną;
  • jak dieta może wpłynąć na endometriozę;
  • jaką rolę pełni nasze nastawienie i mindset w kontekście zdrowia hormonów;
  • jak wspierać hormony dieta i suplementacją;

To odsyłam Cię do mojego ebooka. Znajdziesz go TUTAJ.