METFORMINA

Metformina jest jednym z najczęściej przypisywanych leków, stosowana w celu regulacji gospodarki glukozowo-insulinowej w insulinooporności czy cukrzycy typu II. Możemy spotkać ją pod nazwą Glukophage, Formetic, Metformax czy Siofor. W swojej praktyce zauważam pewną zależność – duża grupa osób stosujących metforminę kompletnie zapomina o tym, że równolegle powinniśmy zadbać
o styl życia oraz dietę. Inaczej stosowanie metforminy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów,
a bagatelizując te czynniki wpędzamy się w błędne koło. Jak więc to działa?

Zacznijmy od początku.

Metformina wpływa na kilka bardzo ważnych aspektów:
• zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę,
• obniża poziom glukozy we krwi,
• hamuje glukoneogenezę,
• nasila działanie insuliny w mięśniach i tkance tłuszczowej,
• wpływa na zmniejszenie poziomu frakcji LDL,
• POŚREDNIO zmniejsza stan zapalny,
• POŚREDNIO zmniejsza stres oksydacyjny,
• wiele danych wykazuje działanie anty-aging i wydłużające długość życia.

Patrząc na profil działań metforminy możemy wysnuć wnioski, że jest to lek idealny, a efekty jej stosowania przynoszą same benefity. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Jednym z podstawowych mechanizmów zachodzących w odpowiedzi na stosowaną metforminę jest wzrost kinazy AMPK. Jest to kinaza wpływająca na regulację gospodarki energetycznej naszego organizmu. W mitochondriach, czyli organellach odpowiedzialnych za produkcję energii w naszym ciele, metformina hamuje działanie
I kompleksu łańcucha oddechowego, co przekłada się na zmniejszenie produkcji ATP (główny czynnik energetyczny – to dzięki niemu mamy energię). Będąc przy kinazach – warto wspomnieć, że przeciwstawne działanie do AMPK ma kinaza mTOR, która odpowiedzialna jest za wzrost i proliferacje komórek. Silnym stymulantem dla wzrostu kinazy mTOR jest insulina oraz insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1). Mówiąc prosto – kiedy jesz więcej kalorii niż potrzebujesz dochodzi do wzrostu kinazy mTOR i nasilenia procesów anabolicznych, jednocześnie obniża się kinaza AMPK. Kiedy jesz mniej niż potrzebujesz, czyli wchodzisz w restrykcje kaloryczne – spada poziom mTOR, a wzrasta AMPK – działa tu przeciwwaga. Metformina swoim działaniem obejmuje zmniejszenie kinazy mTOR, co skutkuje wzrostem kinazy AMPK – całość mimikuje niejako restrykcje kaloryczną.

Wzrost aktywności kinazy AMPK niesie ze sobą kilka bardzo fajnych skutków – stan restrykcji kalorycznej (wzrost AMPK, obniżenie mTOR) powoduje indukcje czynnika transkrypcyjnego FOXO3, którego działanie obejmuje regulację procesów apoptozy, a ta jest kluczowa dla długowieczności i kontroli życia komórek. Defekty procesu autofagii powiązane są ze wcześniejszym starzeniem się i powstawaniem zmian neurodegeneracyjnych (odkładaniem się patologicznych form białek w mózgu, np. osób dotkniętych chorobą Alzheimera). Dodatkowo wzrost FOXO3 powoduje obniżenie poziomu czynnika transkrypcyjnego NF-kB, który jest jednym z głównych mediatorów stanu zapalnego. Co nam to daje? Zmniejszenie ilości stanów zapalnych.
To nie wszystkie cenne działania FOXO3. Zaangażowany jest on również w regulację wielu genów odpowiedzialnych za tolerancje stresu, zwiększenie czynników wpływających na zmniejszenie uszkodzeń DNA, białek, lipidów, supresję nowotworów czy agregację białek.

Działanie metforminy obrazuje poniższa tabela:

Źródło: M. Potępa, P. Jonczyk, K. Szczerba, B. Kandefer, D. Kajdaniuk „Metformina — panaceum dzisiejszych czasów?”
Praca poglądowa ISSN 2451–0971

 

BŁĘDNE KOŁO – OBJADASZ SIĘ I BIERZESZ METFORMINĘ

Kiedy widzimy już jak działa metformina, na pewno uwagę zwraca błędne koło – przyjmowanie leku przy jednoczesnym objadaniu się. Kiedy sztucznie, biorąc lek, staramy się zmienić profil kinaz zaangażowanych w gospodarkę energetyczną – zmniejszyć mTOR, zwiększyć AMPK nie zmienimy stylu
życia i dalej spożywamy więcej kalorii niż potrzebujemy, wtedy naszymi działaniami żywieniowymi działamy zupełnie odwrotnie. Poprzez spożywanie nadwyżki energetycznej stymulujemy wydzielanie mTOR, a zmniejszamy AMPK. I niwelujemy bądź w ogromnym stopniu osłabiamy działanie metforminy.

METFORMINA – MIMIKA RESTRYKCJI KALORYCZNYCH

Wszystkie te super efekty przypisywane metforminie możemy osiągnąć DIETĄ I STYLEM ŻYCIA. Jak się pewnie domyślasz dzięki poprzedniej części tekstu – metformina mimikuje efekt restrykcji kalorycznej. Chcąc zadbać o system enzymów antyoksydacyjnych, działanie przeciwzapalne, zmniejszenie efektu glikacji, działanie anty-aging, obniżenie poziom cukru we krwi czy zredukowanie wagi wystarczy wejść w deficyt kaloryczny! Dodatkowo efekt ten potęguje aktywność fizyczna, która świetnie w połączeniu z dietą na lekko ujemnym bilansie przywraca wrażliwość insulinową i powoduje dokładnie te same procesy biochemiczne, które staramy się wywołać metoforminą. (Metformina jest lekiem i jakkolwiek nie namawiam do rezygnacji z niej – w niektórych przypadkach jest potrzebna, o tym zawsze decyduje lekarz).

Deficyt kaloryczny powoduje:
• zwiększenie ratio AMP do ATP,
• zwiększenie kinazy AMPK,
• zmniejszenie kinazy mTOR,
• stymulację FOXO3,
• obniżenie czynników zapalnych np. NF-kB,
• zwiększenie żywotności komórek,
• zwiększenie wrażliwości receptorów insulinowych,
• regulację glikemii.

METFORMINA A WITAMINA B12

Wiele danych naukowych wykazuje zależność pomiędzy długotrwałym stosowaniem metforminy,
a zmniejszeniem poziomów witaminy B12. Zależność wydaje się być również związana z dawką leku. Szczególnie osoby przyjmujące duże dawki metforminy przez długi okres powinny badać poziom witaminy B12. Zaangażowana jest ona w wiele procesów m. in. syntezę neuroprzekaźników czy metylację homocysteiny do metioniny. Metionina następnie za pomocą MAT1 przekształcana jest do S-adenozylometioniny, czyli głównego dawcy grup metylowych. Grupy metylowe pobierane są przez otoczki mielinowe, neurotransmitery (serotonina, dopamina) czy fosfolipidy błonowe. Niedobór witaminy B12 związany jest z nadmierną ilością kwasu metylomalonowego (MMA) i jest to jeden z najlepszych markerów diagnostycznych określających poziom B12 w organizmie.

o mnie

Nazywam się Michał Kot. Moja pasja związana z dietetyką i zdrowym stylem życia sprawiły, że zacząłem zgłębiać tajniki funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Zapraszam Cię na mojego bloga, gdzie możesz uzyskać informacje dotyczące zdrowia oraz porady, jak być pełnym energii, zdrowym człowiekiem.

social media
ZNIŻKI

https://healthlabs.pl

hasło: KOT10 – 10% rabatu


https://testosterone.pl

hasło: KOT – 7% rabatu

Kategorie
Ostatnie wpisy
Tagi