NRF2 – KOORDYNATOR ŚCIEŻEK DETOKSU

NRF2 – KOORDYNATOR ŚCIEŻEK DETOKSU

Nrf2 jest jednym z kluczowych czynników transkrypcyjnych w naszym organizmie. Wpływa na ponad 250 różnych genów zaangażowanych w metabolizm szkodliwych substancji, regulację procesów redukcyjno-oksydacyjnych czy naprawę DNA. W dużym stężeniu znajduje się w mózgu, wątrobie, nerkach, sercu i mięśniach. Jednym słowem – dba o usuwanie szkodliwych substancji i stoi na straży możliwości antyoksydacyjnych naszego organizmu. Ciekawostką jest, że fumaran dimetylu (lek, którzy przeszedł III fazę badań klinicznych) używany jest w leczeniu stwardnienia rozsianego (SM) z postacią rzutowo-remisyjną, a jego działanie opiera się właśnie na stymulacji czynnika transkrypcyjnego Nrf2 i ekspresji genów odpowiedzialnych za antyoksydację.

Nrf2 wpływa na zwiększenie UGT1A1 (kodującego enzym UDP-glukuronylotransferazę) oraz UGT1A6. UDP-glukoronylotransferazy odpowiedzialne są za przemiany substancji egzo- i endogennych do form rozpuszczalnych w wodzie poprzez sprzęganie ich z kwasem glukoronowym. Ma to na celu konwersję substancji lipofilowych (rozpuszczalnych w tłuszczach) do żółci i moczu, dzięki którym są wydalane z organizmu. Wpływa między innymi na metabolizm estrogenów, co przyczynia się do sprawniejszej jego metabolizacji i może zmniejszyć ryzyko powstania chorób estrogenozależnych takich jak endometrioza czy raka endometrium bądź jajników.

Nrf2 wpływa na zwiększenie poziomu GST (glutathione S-transferase), która powoduje, że glutation przyłącza się do leków, toksycznych związków powodując ich utylizację. Glutation to jeden z najsilniejszych antyoksydantów w ludzkim organizmie.

Ponadto Nrf2 wpływa na ekspresję NQO1 – enzym odpowiedzialny za metabolizm ksenobiotyków, występujący w dużej ilości w wątrobie, ale również w płucach czy mózgu. Redukuje on również endogenne i egzogenne chinony oraz związki chinonowe do hydrochinonów.

Źródło: https://phmd.pl/api/files/viewHtmlImageByName/20071114121854.jpg

Działanie Nrf2 jest naprawdę bardzo ważne w kontekście utrzymania homeostazy organizmu, metabolizmu szkodliwych substancji oraz utrzymania odpowiedniej bariery antyoksydacyjnej.

CO STYMULUJE Nrf2?
• KURKUMINA (szukamy produktu z dużą zawartością kurkuminoidów!!),
• resveratrol,
• aktywność fizyczna,
• restrykcje kaloryczne.

DETOKS to nie są super herbatki czy magiczne koktajle. Detoks zachodzi cały czas w naszym organizmie i to od nas zależy, jakie środowisko stworzymy, aby przebiegał poprawnie. Nrf2 jest jednym z wielu ważnych czynników w kontekście jego optymalizacji. Warto więc przemyśleć swój styl życia – zacząć się ruszać, być aktywnym, nie przejadać się, wprowadzić czasem restrykcjęe kaloryczną oraz uzupełnić całość mądrą suplementacją.

o mnie

Nazywam się Michał Kot. Moja pasja związana z dietetyką i zdrowym stylem życia sprawiły, że zacząłem zgłębiać tajniki funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Zapraszam Cię na mojego bloga, gdzie możesz uzyskać informacje dotyczące zdrowia oraz porady, jak być pełnym energii, zdrowym człowiekiem.

social media
ZNIŻKI

https://healthlabs.pl

hasło: KOT10 – 10% rabatu


https://testosterone.pl

hasło: KOT – 7% rabatu

Kategorie
Ostatnie wpisy
Tagi