OBFITE KRWAWIENIA MENSTRUACYJNE

OBFITE KRWAWIENIA MENSTRUACYJNE

Duża część kobiet doświadcza obfitych krwawień menstruacyjnych. Stan taki wiąże się z nadmierną utratą krwi, często prowadząc np. do anemii. Jeśli utrzymuję się przez dłuższy okres czasu, zdecydowanie warto znaleźć jego przyczynę i zastanowić się, co go powoduje.

Normalna miesiączka trwa ok. 3-7 dni. Jeśli zauważasz u siebie krwawienia dłuższe niż tydzień czasu lub jeśli krwawienie jest bardzo obfite, występują duże skrzepy krwi to zdecydowanie warto się temu przyjrzeć, bo może być to wynikowa zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Zacznijmy od tego, że wzrost błony śluzowej macicy zależy od estrogenu. W fazie folikularnej estrogen odpowiada za wzrost endometrium i odpowiedni jego poziom jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju błony śluzowej macicy. W fazie lutealnej następuje wzrost progesteronu (jeśli zachodzi owulacja), który działa przeciwstawnie do estrogenu, działając antyproliferacyjnie na endometrium. Jeśli stosunek estrogen/progesteron jest zaburzony i brakuje tego drugiego, może dochodzić do nadmiernej proliferacji błony śluzowej macicy, po prostu nie ma „hamulca” ze strony progesteronu. To właśnie dlatego tak ważna jest owulacja – jest kluczowa dla produkcji progesteronu, co pozwala zachować zdrowy, fizjologiczny cykl miesiączkowy. Cykle bezowulacyjne, niewydolność ciałka żółtego będą stanowiły przyczynę problemu ze zbyt niskim progesteronem. Również kobiety z cechami zespołu policystycznych jajników często mają problem z poziomem progesteronu.

Czynnikami, które również przyczyniają się do zmniejszenia jego poziomu są wysoka prolaktyna i silne czynniki stresowe. Rola tych ostatnich jest naprawdę ogromna – zwiększone zapotrzebowanie na kortyzol może wpływać na uszczuplenie poziomu progesteronu.

Kolejnym czynnikiem, który może indukować problem z nieodpowiednim ratio estrogen/progesteron jest obciążenie wątroby. Jeśli wątroba nie pracuje prawidłowo, spowolnione są ścieżki metabolizmu estrogenów, co przyczynia się do podniesienia jego poziomu w organizmie właśnie ze względu na osłabione tempo metabolizacji.

Ogromną rolę odgrywa również prawidłowa flora jelitowa. Dysbiozy jelitowe mogą również powodować zaburzenia metabolizmu estrogenów, stąd kluczowe jest, aby zadbać o stan jelit.

Przy problemie z bardzo obfitymi miesiączkami nie sposób nie wymienić, jako jedną z potencjalnych przyczyn, problemów z mięśniakami i polipami. Warto zrobić USG narządów rodnych. Warto przemyśleć również diagnostykę pod kątem endometriozy, która również stanowi czynnik mogący powodować problemy z nadmiernym krwawieniem miesiączkowym.

Na końcu warto dodać, że podczas diagnostyki warto zwrócić uwagę na czynniki krzepnięcia – jeśli krzepnięcie nie przebiega poprawnie, może przyczyniać się do nadmiernego krwawienia.

Podsumowując, poniżej czynniki, które mogą przyczynić się do obfitego krwawienia podczas miesiączki:

• Nadmiar estrogenów, niedobór progesteronu
• Cykle bezowulacyjne
• PCOS
• Endometrioza
• Wysoka prolaktyna
• Silny stres
• Obciążenia Wątroby
• Dysbioza jelitowa
• Polipy i mięśniaki

EDIT: Zapomniałem dopisać, że na wzrost poziomu estrogenów wpływa również nadmiar tkanki tłuszczowej – jeśli zależy nam na wyrównaniu ich poziomu, przywrócenie odpowiedniej masy ciała jest bardzo ważne.

o mnie

Nazywam się Michał Kot. Moja pasja związana z dietetyką i zdrowym stylem życia sprawiły, że zacząłem zgłębiać tajniki funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Zapraszam Cię na mojego bloga, gdzie możesz uzyskać informacje dotyczące zdrowia oraz porady, jak być pełnym energii, zdrowym człowiekiem.

social media
ZNIŻKI

https://healthlabs.pl

hasło: KOT10 – 10% rabatu


https://testosterone.pl

hasło: KOT – 7% rabatu

Kategorie
Ostatnie wpisy
Tagi