ZABURZENIA OWULACJI

Zaburzenia owulacji wpływają na wiele aspektów – samopoczucie, płodność, stan skóry. Regularne owulacyjne cykle świadczą o zdrowym układzie hormonalnym na osi podwzgórze – przysadka – jajniki.

OWULACJA

Owulacja jest to element cyklu miesięcznego, w którym dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graffa, z którego uwalniana jest komórka jajowa. Owulacja występuję najczęściej ok. 14 dni przed rozpoczęciem krwawienia, a wywołana jest przedowulacyjnym pikiem estradiolu w mechanizmie dodatniego sprzężenia zwrotnego wpływającego na LH, którego wzrost wywołuje pęknięcie pęcherzyka. Ciekawostką jest, że komórki jajowe tworzą się już ok. 9 tygodnia wieku zarodkowego. W chwili narodzin kobieta ma już ok. 2 milionów komórek jajowych zamkniętych w pęcherzyki, podzielonych na 2 jajniki. Wraz z wystąpieniem pierwszej miesiączki zostają stopniowo uwalniane i z biegiem lat ich ilość ulega zmniejszeniu.

DLACZEGO OWULACJA JEST WAŻNA?

Owulacja pod kątem hormonalnym jest niesamowicie istotna – warunkuje możliwość zajścia w ciążę. Z pękniętego pęcherzyka tworzy się ciałko żółte, które wytwarza progesteron. Jest to hormon bardzo ważny dla zdrowia kobiet. Wpływa on m. in. na rozwój endometrium i zahamowanie jego nadmiernego rozrostu, do którego może dojść pod wpływem estrogenów, wykazuje działanie antyandrogenne poprzez hamowanie 5a-reduktazy, czyli enzymu katalizującego reakcje powstawania DHT z testosteronu (ważne np. w PCOS), wpływa również na samopoczucie.

JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY BRAKU OWULACJI?

HIPOGONADYZM HIPOGONADOTROPOWY

Zaburzona jest w nim czynność układu podwzgórze-przysadka. Powoduje go najczęściej podwzgórzowy czynnościowy brak miesiączki wywołany restrykcyjnymi dietami, głodówkami, ciężkim treningiem i silnym stresem.

NADWAGA I OTYŁOŚĆ

Tkanka tłuszczowa jest organem endokrynnie czynnym – może zaburzać odpowiednie działanie hormonów i prowadzić do zaburzeń owulacji.

PCOS

Zespół policystycznych jajników w wyniku którego może dochodzić do zaburzeń rozwoju pęcherzyka.

WYSOKA PROLAKTYNA

Wysoki poziom tego hormonu może zaburzać owulacje. Może być on wynikiem stresu, słabej pracy tarczycy, guzów przysadki, leków – szczególnie antydepresantów (SSRI), leków antypsychotycznych lub stosowanych w chorobie wrzodowej żołądka (cymetydyna, ranitydyna).

HIPOGONADYZM HIPERGONADOTROPOWY

Inaczej niedoczynność jajnika – przysadka wydziela gonadotropiny, które dają sygnał jajnikowi do syntezy hormonów, ale jajnik nie reaguje na te sygnały. Przyczyną tego stanu jest POI, czyli przedwczesna niewydolność jajników. W wynikach widać bardzo wysokie FSH i niski poziom estradiolu.

Najczęstszymi przyczynami są te związane ze stylem życia i dietą – niska podaż kalorii, niedobory pokarmowe, unikanie tłuszczu w diecie, chroniczny stres, brak snu, obciążenia wysiłkiem fizycznym, otyłość, nadwaga, stany zapalne. Warto na początku dać organizmowi odpocząć – dożywić go w przypadku kiedy dochodziło do chronicznych głodówek czy drakońskich diet, uregulować poziom tkanki tłuszczowej (nie może być za niski ani za wysoki), zadbać o regenerujący sen, zdrowe tłuszcze w diecie (oliwa z oliwek, siemię lniane, tłuste ryby, orzechy, suplementacja Omega 3 EPA/DHA), witaminy z grupy B i spokój głowy – ćwiczenia oddechowe, joga, pilates, spacery. To naprawdę świetnie wpływa na hormony. W przypadku kiedy problem dalej występuje, potrzebny jest kontakt ze specjalistą.

o mnie

Nazywam się Michał Kot. Moja pasja związana z dietetyką i zdrowym stylem życia sprawiły, że zacząłem zgłębiać tajniki funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Zapraszam Cię na mojego bloga, gdzie możesz uzyskać informacje dotyczące zdrowia oraz porady, jak być pełnym energii, zdrowym człowiekiem.

social media
ZNIŻKI

https://healthlabs.pl

hasło: KOT10 – 10% rabatu


https://testosterone.pl

hasło: KOT – 7% rabatu

Kategorie
Ostatnie wpisy
Tagi