26 paź 2020

Obfite krwawienia menstruacyjne

Duża część kobiet doświadcza obfitych krwawień…

Blog dla kobiet - dietetyka hormonalna

Duża część kobiet doświadcza obfitych krwawień menstruacyjnych. Stan taki wiąże się z nadmierną utratą krwi, często prowadząc np. do anemii. Jeśli utrzymuję się przez dłuższy okres czasu, zdecydowanie warto znaleźć jego przyczynę i zastanowić się, co go powoduje.

Normalna miesiączka trwa ok. 3-7 dni. Jeśli zauważasz u siebie krwawienia dłuższe niż tydzień czasu lub jeśli krwawienie jest bardzo obfite, występują duże skrzepy krwi to zdecydowanie warto się temu przyjrzeć, bo może być to wynikowa zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Zacznijmy od tego, że wzrost błony śluzowej macicy zależy od estrogenu. W fazie folikularnej estrogen odpowiada za wzrost endometrium i odpowiedni jego poziom jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju błony śluzowej macicy. W fazie lutealnej następuje wzrost progesteronu (jeśli zachodzi owulacja), który działa przeciwstawnie do estrogenu, działając antyproliferacyjnie na endometrium. Jeśli stosunek estrogen/progesteron jest zaburzony i brakuje tego drugiego, może dochodzić do nadmiernej proliferacji błony śluzowej macicy, po prostu nie ma „hamulca” ze strony progesteronu. To właśnie dlatego tak ważna jest owulacja – jest kluczowa dla produkcji progesteronu, co pozwala zachować zdrowy, fizjologiczny cykl miesiączkowy. Cykle bezowulacyjne, niewydolność ciałka żółtego będą stanowiły przyczynę problemu ze zbyt niskim progesteronem. Również kobiety z cechami zespołu policystycznych jajników często mają problem z poziomem progesteronu.

Czynnikami, które również przyczyniają się do zmniejszenia jego poziomu są wysoka prolaktyna i silne czynniki stresowe. Rola tych ostatnich jest naprawdę ogromna – zwiększone zapotrzebowanie na kortyzol może wpływać na uszczuplenie poziomu progesteronu.

Kolejnym czynnikiem, który może indukować problem z nieodpowiednim ratio estrogen/progesteron jest obciążenie wątroby. Jeśli wątroba nie pracuje prawidłowo, spowolnione są ścieżki metabolizmu estrogenów, co przyczynia się do podniesienia jego poziomu w organizmie właśnie ze względu na osłabione tempo metabolizacji.

Ogromną rolę odgrywa również prawidłowa flora jelitowa. Dysbiozy jelitowe mogą również powodować zaburzenia metabolizmu estrogenów, stąd kluczowe jest, aby zadbać o stan jelit.

Przy problemie z bardzo obfitymi miesiączkami nie sposób nie wymienić, jako jedną z potencjalnych przyczyn, problemów z mięśniakami i polipami. Warto zrobić USG narządów rodnych. Warto przemyśleć również diagnostykę pod kątem endometriozy, która również stanowi czynnik mogący powodować problemy z nadmiernym krwawieniem miesiączkowym.

Na końcu warto dodać, że podczas diagnostyki warto zwrócić uwagę na czynniki krzepnięcia – jeśli krzepnięcie nie przebiega poprawnie, może przyczyniać się do nadmiernego krwawienia.

Podsumowując, poniżej czynniki, które mogą przyczynić się do obfitego krwawienia podczas miesiączki:

  • Nadmiar estrogenów, niedobór progesteronu
  • Cykle bezowulacyjne
  • PCOS
  • Endometrioza
  • Wysoka prolaktyna
  • Silny stres
  • Obciążenia Wątroby
  • Dysbioza jelitowa
  • Polipy i mięśniaki

EDIT: Zapomniałem dopisać, że na wzrost poziomu estrogenów wpływa również nadmiar tkanki tłuszczowej – jeśli zależy nam na wyrównaniu ich poziomu, przywrócenie odpowiedniej masy ciała jest bardzo ważne.