23 lis 2021

Przewlekłe zmęczenie

Brakuje Ci energii? Czujesz się ciągle zmęczona? Są to objawy, które mogą wynikać z naprawdę wielu czynników, a wykrycie ich jest często czasochłonne, przez co wiele osób jest zbywanych i słyszy tylko, że „taka jest Pani uroda”…

Blog dla kobiet - dietetyka hormonalna

Brakuje Ci energii? Czujesz się ciągle zmęczona? Są to objawy, które mogą wynikać z naprawdę wielu czynników, a wykrycie ich jest często czasochłonne, przez co wiele osób jest zbywanych i słyszy tylko, że „taka jest Pani uroda”. Nic bardziej mylnego – każdy skutek ma swoją przyczynę i nic nie bierze się z niczego. Jakie są najczęstsze przyczyny przewlekłego zmęczenia i na czym się skupić, aby znaleźć przyczynę tego stanu?

Często powtarzam, że zanim zaczniemy szukać źródła problemu w rzadszych i bardziej wyszukanych czynnikach, warto zwrócić uwagę na podstawy, bo to one w zdecydowanej większości powodują problem. Oczywiście u niektórych osób również inne czynniki mogą być główną przyczyną, ale zachęcam Cię – zacznij szukanie od podstaw.

GOSPODARKA CUKROWA

Insulinooporność, hiperinsulinemia, hipoglikemie (spadki cukru) – to czynniki, które w ogromnym stopniu wpływają na pracę mózgu i równowagę neuroprzekaźników oraz hormonów. Stan gospodarki cukrowej jest zależny od stylu życia – diety, snu i aktywności fizycznej. Przejadanie się, dieta obfita w cukry proste, nadmiar węglowodanów, niedospanie – silnie przyczyniają się do zaburzeń wrażliwości receptorów insulinowych. Badanie poziomu insuliny i glukozy na czczo to często za mało – wiele osób wyniki na czczo ma bardzo ładne, a problem pojawia się dopiero w odpowiedzi na posiłek. Ograniczenie cukrów prostych, niepodjadanie między posiłkami i wdrożenie aktywności w codzienne życie jest często zbawienne w kontekście dobrego samopoczucia.

ANEMIE

Kolejny czynnik, który dotyka ogromną ilość kobiet. Anemie mogą być spowodowane niedoborami kwasu foliowego, witaminy B12 czy żelaza. Pamiętaj proszę, że podaż z dietą tych składników to jedno, a to czy zostaną one odpowiednio wchłonięte – to drugie. Tutaj problemy na poziomie żołądka i jelit mogą skutecznie utrudniać ich absorbcję – celiakia, SIBO, SIFO, IMO, WZJG, choroba Crohna czy infekcje Helicobacter pylori to czynniki, które mogą to znacznie utrudnić. Warto wziąć także pod uwagę nadmierną utratę żelaza przez np. silne krwawienia miesiączkowe (hiperestrogenizm?). Temat zdecydowanie nie jest zero-jedynkowy na zasadzie spożywam to dostarczam i powiedzenie „jesteś tym, co jesz” warto zmienić na „jesteś tym, co przyswajasz”. Morfologia krwi to podstawowe badanie, które warto wykonać przy podejrzeniu anemii, a jeśli wskaźniki czerwonokrwinkowe wychodzą niskie – trzeba pogłębić wywiad i diagnostykę w celu znalezienia PRZYCZYNY tej anemii.

NISKA FERRYTYNA

Ferrytyna jest magazynem żelaza w organizmie. Niski jej poziom powoduje objawy takie jak zmęczenie, mgła mózgowa, problemy z koncentracją, pogorszone samopoczucie, wypadanie włosów. Zakresy referencyjne u kobiet dla tego białka mieszczą się w przedziale 10-200 ug/l Funkcjonalnie staramy się utrzymać jej poziom minimum 50 ug/l, natomiast najlepiej, gdy ferrytyna mieści się w przedziale 70-100 ug/l.

ZABURZENIA ELEKTROLITOWE

Magnez, potas, sód, wapń – to składniki mineralne niezbędne dla przesyłania informacji między neuronami, pobudzania nerwów i mięśni. Sprawna praca mózgu wymaga więc elektrolitów. Odwodnienie, przemęczenie, niedoborowa dieta, zaburzenia wchłaniania – będą skutkowały zaburzeniami w poziomach elektrolitów, co przełoży się na pogorszenie funkcji poznawczych. Nie zapominaj o regularnym piciu wody, jedzeniu warzyw, owoców czy orzechów.

NISKIE fT3 i fT4

Hormony tarczycy wpływają na różne układy neuroprzekaźników oraz pracę mitochondriów, czyli miejsc, w których tworzy się energia. Niedoczynność gruczołu tarczowego jest jedną z częstszych przyczyn zmęczenia. Do pogorszenia jej pracy przyczynić się mogą silny stres, niedobór witamin i składników mineralnych, stany zapalne, choroby autoimmunologiczne (Hashimoto). Diagnostyka pracy tarczycy przy szukaniu źródła chronicznego zmęczenia to etap obowiązkowy.

ZABURZENIA PRACY JELIT I MIKROBIOMU

Stan zapalny jelit, osłabione funkcje trawienne i wydzielanie enzymów, zaburzony status mikrobiomu jelitowego – zawsze zwracaj uwagę na jelita. Ich nieodpowiednia praca może nasilać zaburzenia w układach neuroprzekaźników np. wpływać na metabolizm tryptofanu, z którego tworzy się serotonina (neuroprzekaźnik wpływający na samopoczucie). Jeśli więc zauważasz u siebie wzdęcia, przelewania w jelitach, bóle brzucha, zaburzenia rytmu wypróżnień – koniecznie poszukaj przyczyny tych stanów.

ZABURZENIA HORMONÓW PŁCIOWYCH

Hormony takie jak estradiol, testosteron, progesteron również wpływają na samopoczucie i pracę mózgu. Mylnie rozdzielamy hormony na „męskie” i „żeńskie” – zarówno kobiety i mężczyźni potrzebują tych samych hormonów. Np. testosteron wpływa u kobiet na libido i poziom energii, a jego zbyt niski poziom skorelowany jest ze zmęczeniem i brakiem chęci do wykonywania różnych czynności. Warto obserwować swój cykl miesiączkowy, bo wskazuje on, w jakim stanie jest gospodarka hormonalna – brak miesiączki, rozregulowane cykle to sygnał, że cała „orkiestra” hormonów nie gra odpowiednio. Niedożywienie jakościowe i ilościowe, stres, nadmiar treningów i przeciążenie organizmu skutecznie potrafią zaburzyć pracę hormonów.

INNE CZYNNIKI

Tutaj możemy wspomnieć o naprawdę wielu przyczynach – chorobach autoimmunologicznych, pasożytach, boreliozie, infekcjach, tężyczce, fibromialgii … Jest ich sporo. Zachęcam natomiast do szukania przyczyn od podstaw, czyli od sprawdzenia gospodarki cukrowej, czerwonokrwinkowej, pracy tarczycy, zaburzeń elektrolitów, niedoborów kwasu foliowego, witaminy B12, B6, żelaza, witaminy D3 i stanu jelit.

Niestety często przyczyna zmęczenia jest niejednoznaczna, a różne czynniki nakładają się na siebie – można np. mieć zaburzenia pracy jelit, które powodują problemy z wchłanianiem, a finalnie anemię i niedoczynność tarczycy. Wtedy mamy już kilka nakładających się czynników i niezbędne jest kompleksowe podejście oraz ustalenie priorytetów działań, mających na celu przywrócenie wysokiego poziomu energii i dobrego samopoczucia.

Temat przewlekłego zmęczenia dokładnie opisuję w w-booku „POKONAJ ZMĘCZENIE”, w którym:

  • Przedstawiam szeroko czynniki wpływające na samopoczucie i energię u kobiet
  • Pokazuję narzędzia diagnostyczne i ścieżkę szukania przyczyn.
  • Podaje ogromną ilość wartościowych porad żywieniowych i suplementacyjnych oraz związanych ze stylem życia.
  • Buduję świadomość działania własnego organizmu.
  • Podaję moje własne „sekrety”, które stosuję każdego dnia, aby utrzymać wysoką wydajność.

To kompleksowy przewodnik dla Kobiet, które borykają się z problemem przewlekłego zmęczenia, nie chcą słyszeć, że „Taka ich uroda” oraz potrzebują konkretnych rozwiązań.