15 sty 2021

Wpływ tarczycy na mózg

Prawie każdy wie, że zmęczenie, brak energii czy problem…

Blog dla kobiet - dietetyka hormonalna

Prawie każdy wie, że zmęczenie, brak energii czy problem z wypadaniem włosów są objawami słabo pracującego gruczołu tarczowego. Natomiast o wpływie hormonów tarczycy na mózg mówi się jeszcze dość mało. Niedoczynność tarczycy może być spowodowana wieloma czynnikami: niedoborami witamin i składników mineralnych, niedożywieniem, silnym stresem, przetrenowaniem, chorobą Hashimoto.

Zbyt niski poziom T4 i T3 będzie również negatywnie wpływał na pracę mózgu, co przełoży się na niższą sprawność intelektualną. Ciężka niedoczynność u ciężarnej kobiety może skutkować u dziecka opóźnionym rozwojem mózgu, deficytami intelektualnymi, zaburzeniami neurologicznymi czy kretynizmem.

Hormony tarczycy w mózgu pochodzą częściowo z krążenia (przez barierę krew-mózg przechodzą dzięki transporterowi monokarboksylanu 8 (Mct8) oraz polipeptydowi transportera anionów organicznych (Oatp1c1)). Z drugiej strony wytwarzane są dzięki dejodynacji T4 do T3 w astrocytach.

Rola hormonów tarczycy w mózgu jest naprawdę szeroka. Wpływają między innymi na migrację oraz różnicowanie astrocytów, czyli największych z rodzaju komórek glejowych, które m.in. tworzą barierę krew-mózg, tworzą tzw. „blizny glejowe” w zniszczonych rejonach mózgu oraz komunikują się z neuronami – wychwytują i wydzielają neuroprzekaźniki! Astrocyty stanowią również swojego rodzaju podporę dla neuronów. To właśnie dzięki hormonom tarczycy mogą się różnicować.

Hormony tarczycy wpływają również na migrację komórek w korze mózgowej, której różne obszary związane są z przetwarzaniem informacji zmysłowych, kontrolowaniem czynności ruchowych, planowaniem, rozważaniem, ale również hamowaniem zachowań emocjonalnych. Migracja komórek dzięki hormonom tarczycy zachodzi również w hipokampie, czyli ośrodku odpowiedzialnym za pamięć! Wpływają one na funkcje komórek gleju radialnego. Nowo wytworzone neurony wykorzystują te komórki jako rusztowanie po którym przechodzą do miejsca swojego przeznaczenia.

T3 wpływa również na mielinizację aksonów i wzrost dendrytów! Jeśli chcesz cieszyć się sprawnością intelektualną warto zadbać o odpowiednią pracę tarczycy i wyrównać poziom jej hormonów.

T3 zwiększa białka odpowiedzialne za te procesy, między innymi MBP, czyli zasadowe białko mieliny, które jest ważnym czynnikiem w procesie mielinizacji, PLP czyli białko proteolipidowe również silnie zaangażowane w mielinizację oraz MAG – glikoproteinę związaną z mieliną. Mielina jest to otoczka aksonów, dzięki której impulsy między neuronami zachodzą sprawnie – stanowi ochronę neuronów niczym izolacja na kablu elektrycznym. To ta niebieska otoczka „ogonka”.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Osłonka_mielinowa#/media/Plik:Complete_neuron_cell_diagram_pl.svg

Dlatego, jeśli chcesz zadbać o swój mózg, zdecydowanie jednym z elementów będzie diagnostyka pracy tarczycy – warto oznaczyć TSH, ft3, ft4 oraz przeciwciała aTG i aTPO, aby sprawdzić jej działanie i wykluczyć autoimmunizacje, a w razie potrzeby zaingerować żywieniowo, suplementacyjnie i/lub jeśli jest potrzeba farmakologicznie. Pamiętaj, że zawsze dążymy do tego, aby maksymalnie zoptymalizować pracę tarczycy naturalnie. Tarczyca jest tylko jednym z wielu aspektów jeśli chcesz zadbać o swój mózg – to praca złożona z wielu elementów. Jeśli potrzebujesz więcej informacji o przyczynach niedoczynności i o tym jak radzić sobie z nią za pomocą żywienia i suplementacji, polecam lekturę mojego ebooka o hormonach kobiet.