15 lis 2022

Żelazo, tarczyca, mózg i chroniczne zmęczenie

Zbyt niski poziom żelaza jest jednym z najczęściej występujących niedoborów u kobiet. Większość osób wie, że jego obniżony poziom powoduje anemię…

Blog dla kobiet - dietetyka hormonalna

Zbyt niski poziom żelaza jest jednym z najczęściej występujących niedoborów u kobiet. Większość osób wie, że jego obniżony poziom powoduje anemię czy nadmierne wypadanie włosów, jednak problem jest dużo szerszy. Niski status żelaza może powodować problemy z tarczycą, przewlekłym zmęczeniem czy neuroprzekaźnikami. W jaki sposób?

Hormony tarczycy wpływają na cały organizm, w tym naszą gospodarkę energetyczną czy mózg. Aby tarczyca mogła je sprawnie syntezować, potrzeba jej wielu związków takich jak jod, tyrozyna czy… żelazo. I tu dochodzimy to sedna sprawy, w jaki sposób jego niedobór powoduje pogorszenie wytwarzania hormonów tarczycy. Kluczowy enzym, który zaangażowany jest w produkcje T4 i T3, to peroksydaza tarczycowa. Jej rolą jest utlenianie jodków i wiązanie ich z resztami tyrozynowymi w tyreoglobulinie, co finalnie daje nam właśnie T4 i T3, czyli hormony tarczycy. Enzym ten wymaga do swojej pracy żelaza!

Kolejnym czułym na niedobór żelaza miejscem jest układ nerwowy. Neuroprzekaźniki, które w bardzo dużym stopniu wpływają na nasz nastrój, to serotonina (często potocznie zwana „hormonem szczęścia”) i dopamina (potocznie nazywana „neuroprzekaźnikiem motywacji”). Do ich syntezy żelazo jest również bardzo potrzebne. Neuroprzekaźniki te syntezowane są z aminokwasów – tyrozyny (dopamina) i tryptofanu (serotonina). Następnie zostają przekształcone w kolejno 5-HTP i L-DOPE, z których już prosta droga do serotoniny i dopaminy. Etap przekształcania aminokwasów w związki pośrednie wymaga żelaza! Dlatego jego niedobór może potencjalnie wpływać na nasze neuroprzekaźniki.

Dla sprawnej produkcji energii w organizmie niezbędny jest TLEN. Transportowany jest on do tkanek w hemoglobinie – białku nadającym krwi czerwoną barwę. Niski poziom żelaza osłabia produkcję hemoglobiny (żelazo jest niezbędne do jej produkcji), co finalnie przekłada się na pogorszoną dystrybucję tlenu do tkanek. Rozwija się wtedy anemia, cierpi cała gospodarka energetyczna, a my finalnie jesteśmy zmęczeni, szybko się męczymy, mamy problemy z pamięcią, koncentracją i pogorszone samopoczucie. Obniżona produkcja energii (ATP) wpływa także negatywnie na pracę tarczycy, mózgu i innych narządów. Błędne koło się zamyka.

Niski poziom żelaza jak widzisz to nie tylko nadmierne wypadanie włosów, zmęczenie, anemia, ale także problemy z tarczycą czy neuroprzekaźnikami. Jeśli zauważasz u siebie objawy takie jak:

  • przewlekłe zmęczenie,
  • brak energii
  • szybką męczliwość,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • niedoczynność tarczycy,

to warto sprawdzić, jak wyglądają parametry czerwonokrwinkowe w morfologii krwi, poziom żelaza czy ferrytyny. Może być to cenny trop całej układanki 🙂

W podniesieniu poziomu żelaza mogą pomóc Ci moje gotowe diety zawierające odpowiednią ilość tego pierwiastka, znajdziesz je TUTAJ oraz e-book z przepisami na podniesienie poziomu żelaza, który zawiera dodatkowo skrypt merytoryczny na temat jego przyswajania, czynników blokujących, ścieżki diagnostycznej jak i gdzie szukać przyczyny złego przyswajania – dostępny pod TUTAJ.