7 kwi 2021

Badania dla kobiet

Profilaktyka nigdy nie była modna – zazwyczaj dopiero kiedy dotyka dotyka nas problem…

Blog dla kobiet - dietetyka hormonalna

Profilaktyka nigdy nie była modna – zazwyczaj dopiero kiedy dotyka nas problem, występują objawy, zaczynamy myśleć o wykonaniu badań i podjęcia działań w kierunku występującego zaburzenia. Są jednak parametry, które warto sprawdzać co roku, aby w razie potrzeby wykryć chorobę lub zaburzenie w jak najwcześniejszej fazie – pozwoli to na szybką reakcję i zdecydowanie zwiększa szanse na poradzenie sobie z problemem czy objawami, które niezaadresowane mogą się rozwijać i stawać bardziej dokuczliwe. Tak może być np. z Hashimoto i niedoczynnością tarczycy – pogłębiająca się może dawać coraz silniejsze objawy w postaci braku energii, zmęczenia, problemów z przewodem pokarmowym czy płodnością. Profilaktyka raka szyjki macicy pozwala wykryć problem we wcześniejszym stadium, co zdecydowanie zwiększa szansę na wyleczenie. Jakie więc badania zrobić?

Oto lista parametrów, które warto, aby każda kobieta oznaczyła raz w roku, zadbała o profilaktykę i w razie problemu jak najwcześniej go wykryła:

  • Morfologia z rozmazem
  • Lipidogram (Cholesterol całkowity, HDL, LDL, TG)
  • Badanie ogólne moczu
  • Panel tarczycy: TSH, fT3, fT4, aTG, aTPO
  • USG tarczycy (Ocena kształtu, wielkości, struktury gruczołu tarczowego, pozwala wykryć torbiele, guzki.)
  • USG piersi (Badanie profilaktyczne w kierunku raka piersi)
  • Cytologia LBC (pozwala wykryć stany przednowotworowe i nowotworowe szyjki macicy)
  • USG transwaginalne (pozwala diagnozować mięśniaki, torbiele, polipy, ocena macicy i grubości endometrium)

Warto oznaczyć również:

  • Ferrytyne
  • Glukozę i insulinę
  • Witaminę B12
  • Kwas foliowy
  • Witaminę D3 25(OH)D3

Już z samej morfologii z rozmazem możemy dowiedzieć się wiele rzeczy – jak wyglądają parametry czerwonokrwinkowe, czy nie występuje anemia, jak działa układ immunologiczny i wstępnie ocenić, czy organizm nie cierpi z powodu niedoborów.

Bardzo ważnym badaniem jest ocena pracy tarczycy – tu zdecydowanie warto wykonać minimum TSH, fT3 i fT4, a najlepiej dodać do tego przeciwciała aTPO i aTG oraz badanie USG. Tarczyca często pada ofiarą układu immunologicznego – dlatego jeśli występują u Ciebie objawy jej niedoczynności takie jak zmęczenie, brak energii, uczucie zimnych stóp i dłoni, problem z wypadającymi włosami czy utratą wagi – wtedy szczególnie ważne jest, aby poza hormonami, zbadać poziom przeciwciał. Badanie USG pozwala ocenić wielkość gruczołu tarczowego oraz ewentualnych zmian.

Badanie cytologiczne to podstawa w profilaktyce przed rakiem szyjki macicy – jest to badanie przesiewowe wykonywane w celu wykrycia zmian chorobowych szyjki macicy. Jeśli zmiany nie zostaną wykryte i będą pozostawione same sobie – mogą doprowadzić do nowotworu. Warto dodać, że dokładniejszym rozwiązaniem jest wykonanie cytologii płynnej, w której oddzielane są z próbki zanieczyszczenia, śluz i krew. Polega ona na badaniu jednej warstwy komórek, co daje dokładniejszy wynik. Podczas tego rodzaju cytologii można wykonać test na obecność wirusa HPV – głównego powodu powstawania raka szyjki macicy. Niestety nie ma takiej możliwości przy klasycznej cytologii.

Warto pamiętać o USG piersi i wykonać je raz w roku w celu wykluczenia zmian. Również samobadanie piersi jest bardzo istotne – jeśli wyczuwasz u siebie zgrubienia, guzki lub zauważasz wydostającą się z sutka wydzielinę – od razu wykonaj USG.

Pamiętaj również o profilaktyce stomatologicznej – problemy w jamie ustnej, stany zapalne, zepsute zęby silnie wpływają na mózg, nastrój czy pracę serca.

Takie parametry jak kwas foliowy, witamina B12, ferrytyna oraz witamina D3 są niesamowicie istotne – ich niskie poziomy wiążą się z pogorszoną pracą tarczycy, chronicznym zmęczeniem i brakiem energii, problemami z gospodarką czerwonokrwinkową, zaburzeniami w neuroprzekaźnikach, problemami z cerą czy włosami.

Profilaktyczne badania pozwalają na wczesne wykrycie chorób, niedoborów oraz przyczyn wielu problemów ze zdrowiem, dlatego ich regularne wykonywanie jest tak ważne. Regularna wizyta u ginekologa jest niesamowicie istotna dla zdrowia kobiety. Warto przyjrzeć się również swojej diecie, stylowi życia oraz środowisku, w którym żyjemy. Lepiej zapobiegać niż leczyć!